easyGALib: Podsumowanie

No i dotarliśmy… ostatni post w ramach Daj się poznać. Na dobrej zabawie czas szybko płynie, ale nie możemy pominąć podsumowania tego co się działo w ostatnich 10 tygodniach. Co więc udało się osiągnąć?

Wiesz co jest największym osiągnięciem dla mnie z ostatnich tygodni? To, że po raz kolejny tu jesteś i czytasz przygotowane przeze mnie materiały. Dzięki temu mogę zakładać, że to co robię ma sens i być może komuś pomaga poszerzyć swoją wiedzę w różnych tematach. Wydaje mi się, że właśnie to był główny cel tworzenia bloga. Sam konkurs Daj się poznać stał się natomiast taką iskrą do rozpoczęcia działania.

Co się udało zrobić?

W trakcie minionych tygodni realizowałem projekt easyGALib, czyli w założeniu prostą do implementacji bibliotekę realizującą zagadnienie algorytmów genetycznych. Poświęcony czas wystarczył na przygotowanie od zera podstawowej struktury projektu oraz zakodowania serca działania algorytmów genetycznych. Udało nam się również przetestować działanie biblioteki na przykładzie chromosomów składających się z liczb całkowitych. Poza samym projektem, zahaczyliśmy również o kilka tematów związanych z zasadami SOLID, wzorcami i ogólnie dobrymi praktykami programistycznymi.

Myślę, że to wszystko to całkiem spora dawka wiedzy i dowód na to, że informatyka to nauka, która dopiero w połączeniu z innymi dziedzinami życia pokazuje co potrafi. W tym przypadku mieliśmy okazje sprawdzić jak tematy z biologii możemy wrzucić w nasz zerojedynkowy świat.

Czego się nie udało zrobić (jeszcze)?

Podstawową rzeczą, której jeszcze jest za mało w projekcie, to dalsze implementacje innych rodzajów chromosomów, czym za pewne jeszcze będę zajmował się przez jakiś czas. Dodatkowo, myślę że warto byłoby użyć biblioteki w jakimś bardziej wizualnym przykładzie problemu, który można rozwiązać za pośrednictwem algorytmów genetycznych. Zastanawiam się również nad połączeniem realizowanych tutaj tematu z chmurą obliczeniową i myślę, że takiego rozszerzenia też tutaj troszkę zabrakło.

Liczby

Muszę przyznać, że jestem zaskoczony efektami w postaci liczb, które powstały poprzez prowadzenie bloga. Statystyki dla ostatnich 10 tygodni są następujące:

  • Odsłony: 4 593
  • Sesje: 3 213
  • Użytkownicy: 1 893
  • Kanały pozyskiwania:

staty

Tutaj bez dwóch zdań, najlepszą robotę zrobił Dotnetomaniak i Facebook.

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że najchętniej czytaliście posty mniej powiązane z projektem, a bardziej z jakimiś ogólnymi tematami, jak np. SOLID. Różnica w odwiedzalności jest naprawdę spora. Nie jest to jednak jakieś zaskoczenie, bo domyślałem się, że mało kto będzie chciał czytać o szczegółowej implementacji 😉

Co zyskałem?

Startując w konkursie, wygrałem już na samym początku, bo zyskałem motywację do rozpoczęcia prac nad biblioteką i blogiem. Samo prowadzenie tych dwóch tematów wpłynęło również na znaczne poszerzenie wiedzy w kontekście chociażby zagadnień algorytmów genetycznych, jak i tematów pozycjonowania, marketingu, czy działania WordPress’a. Cały czas przeglądałem również blogi innych uczestników, dzięki czemu mam teraz znacznie szerszy pogląd na różne kwestie związane z tematami IT.  Kolejną rzeczą, która na pewno w jakiś sposób już zaprocentowała, jest zwiększenie swojego „visibility” w „community” 🙂

Co dalej?

Zdaję sobie sprawę, że ostatnie 10 tygodni, to dopiero mój początek w temacie prowadzenia bloga i oczywiście nie mam zamiaru na tym poprzestać. Na pewno jednak zmieni się forma i sposób przygotowywania postów, gdyż będzie już znacznie mniej o szczegółowych rozwiązaniach w ramach tworzonego oprogramowania, a więcej będę starał się poruszać tematy związane z codziennością pracy w IT.


Zachęcam Cię więc do pozostania ze mną, bo wkrótce powinny pojawić się tutaj jeszcze ciekawsze tematy. Tak na zachętę, mam zamiar napisać kilka słów o budowaniu swojej marki w czasie studiów, czy również zrecenzować fotel DxRacer, który będę testował przez najbliższy miesiąc 😉

1 Comment

  1. Najszczersze gratulacje sukcesu! Pozostało Ci jedynie przeć do przodu i się nie poddawać!:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *